PDA

View Full Version : Awas! Kesan Buruk Menggunakan Laptop Tanpa Bateri

k0taro
06-08-12, 12:25 AM
Assalamualaikum dan selamat sejahtera, Kebanyakan orang bersetuju bahawa menggunakan laptop sambil mengecas bateri akan membuatkan jangka hayat bateri menjadi pendek dan lama kelamaan akan merosakkan bateri. Tetapi segelintir pakar mengatakan bahawa menggunakan laptop secara langsung tanpa menggunakan bateri sebaliknya berpotensi merosakkan komponen-komponen tertentu di dalam laptop.

Sebenarnya kedua-dua pendapat ini tidak salah, tetapi perlu diketahui bahawa menggunakan laptop tanpa menggunakan bateri yang dihubungkan terus ke soket elektrik adalah lebih teruk kesannya.

Hal ini kerana arus elektrik akan lansung menuju ke hardware tanpa melakukan penyesuaian tenaga, sehingga hardware menerima tegangan elektrik yang berlebihan dan mempercepat kerosakan. Selain menyimpan daya, bateri juga menyesuaikan arus yang masuk ke komponen-komponen laptop agar tidak terlalu tinggi.

Selain itu, jika terjadi litar pintas dan arus elektrik yang tidak stabil, ia tentunya sangat membahayakan motherboard dan hardisk. Adalah lebih baik bateri laptop yang mengalami kerosakan daripada motherboard ataupun hardisk yang harganya lebih mahal di bandingkan dengan bateri yang secara puratanya mampu bertahan antara 2-3 tahun. – Kaskus

fideldesu
06-08-12, 08:04 PM
tu dia penerangan dari sham.. thx for the info ~

dragon1012
27-08-12, 04:41 PM
x thu plok ambo...TQ 4 the info...

along833
27-08-12, 05:11 PM
nice info..biasa guna charger je..

fahmi_skeen
05-09-12, 09:23 AM
laptop aku xde bateri..dah lama rosak bateri aku.bateri baru mahal la pulak..aku dh pkai laptop dengan charger slama 5 tahun.stakat ni xpernah rosak lagi..alhamdulillah

stammofa
05-09-12, 10:14 PM
aku takde lappy....

Nett8
05-09-12, 11:50 PM
surge protector... aku pun dah lama remove batery... so far current dan voltage ok lagi... depend pada kawasan juga...

rx007gt
24-09-12, 12:02 PM
patutlah.. lappy lama aku sblum nih pakai bateri xder masalah tp lappy aku yg baru jer beli pakai stahun jer tanpa batery hardisk boom.. dah nak kena bli hdd baru hehehe... by the way thanks for the info :encouragement:

mr mohdfitri
24-09-12, 12:23 PM
tengah dipraktikan....thanks...

polabear
24-09-12, 01:58 PM
oh.. baru tau. tpi battery da lame rosak, klau pkai je yg rosak pon bole kan? hehe..
thank for info TT.

Captain Price
05-10-12, 11:33 PM
laptop aku xde bateri..dah lama rosak bateri aku.bateri baru mahal la pulak..aku dh pkai laptop dengan charger slama 5 tahun.stakat ni xpernah rosak lagi..alhamdulillah
sama lah mcm aku dah 4 tahun pakai laptop tanpa bateri, still ok je hehe :lol:

Eddyz-Kenpachi
06-10-12, 01:23 AM
Bagus info k0taro .......... jadi, pilihan terbaik gunakan bateri la ye?

p/s: Lazimnya 240VAC dikawal oleh regulator untuk output voltage normally 18 - 19.5VDC untuk operasian laptop hardware. 18 - 19.5VDC yang dikeluarkan akan dikawal oleh a series of resistor untuk mengelak dari over-voltage. Terdapat juga diods dan transistors dalam rangkaian power supply circuitry sebelum final output dilepaskan ke laptop hardware.

Penerangan yg baik dari Sham...
Setiap barangan electronic akan ada resistor, capacitor, transistor, diods and etc. Suma nih ntuk mengelakkan dari overvoltage, over current atau litar pintas. Handphone yg kita pakai pun dilengkapi benda2 nih, cuma bezanya bersaiz lebih kecil dan sukar ntuk dilihat dgn mata tanpa menggunakan kanta.

uchihafizXY
06-10-12, 07:15 AM
bateri kiok dh, bla psg wndow sruh considr trplacing ur battery. mcm tu pn elok pkai bttry ag k?

zamirulpapaya
07-10-12, 04:42 AM
aku lebih gemar mngecas sambil men netbook. biar batery kong cepat takpe. janji netbook selamat . ingatlah owang yg tersayang, hehehe.:cabut:

Esther Takumi
07-10-12, 04:49 AM
Takumi dari dulu guna laptop tanpa buang bateri..
Dah tahu laptop cepat rosak kalau buang bateri..

ariectrl
14-10-12, 06:22 PM
jgn riso kengkawan pakei je camne pon, dalm laptop byk kapasitor ngan fius! kalo rosak akibt karen suply rosak kat fius ngan kapasitr je, jarng chip terbako, kalo chip terbako gak memang bahalol la enginear yg wat laptop tu hahahhaha

arpishz
14-10-12, 06:49 PM
Makaih, besar betul signature ko ariectrl (http://www.syok.org/new/member.php?458544-ariectrl) :cower:

mentrox
23-10-12, 04:34 PM
nak selamat pakai jer AVR...:lol:

samax
06-06-13, 07:37 PM
yg mana lebih efektif ni?

amal7831
11-06-13, 12:55 AM
aku dah setahun lebih tak pernah pakai bateri sbb bateri dah rosak n dah buang. aku guna laptop tanpa bateri, laptop sentiasa on 24 jam, dalam sebulan tu ada la dua tiga kali je laptop nie off, hari² laptop aku sentiasa on, aku malas nak shutdown. Alhamdulillah sampai sekarang dah 2 tahun lebih laptop aku tak pernah ada masalah komponen or lain² masalah.

najmiatsyokdotorg
11-06-13, 01:25 AM
yg ak plak, bkn xnk pkai bateri mslh'e bateri da rosak. kalo psg pon nt laptop jd gler tber2 off. kerap kali lak 2. so skang ak x pkai bateri. idup lg la laptop ni. of kos la bhy kalo tber2 off. da xd bekap. tp nk bli bateri 2 mhl plak. tp laptop ni ad 1 mslh feveret dia. kipas dlm salu terbakar. da pnh servis ph2 tukar kipas tp terbakar lg. nk goreng telur pon boleh ni kat blakang laptop ak skang ni. :guling:

najmiatsyokdotorg
11-06-13, 01:27 AM
aku dah setahun lebih tak pernah pakai bateri sbb bateri dah rosak n dah buang. aku guna laptop tanpa bateri, laptop sentiasa on 24 jam, dalam sebulan tu ada la dua tiga kali je laptop nie off, hari² laptop aku sentiasa on, aku malas nak shutdown. Alhamdulillah sampai sekarang dah 2 tahun lebih laptop aku tak pernah ada masalah komponen or lain² masalah.

bia betol 2 taon xpnh off? :terkejut: rekod plg lm ak pnh jumpa pon staon tp laptop dia da rosak sb kes xpnh off 2 la.

amal7831
15-06-13, 01:23 AM
bia betol 2 taon xpnh off? :terkejut: rekod plg lm ak pnh jumpa pon staon tp laptop dia da rosak sb kes xpnh off 2 la.

bukan 2 tahun tak pernah off, laptop nie dah umur 2 tahun lebih masih belum ada masalah. dalam sebulan tu ada la dua tiga kali off itu pun restart. :guling:

najmiatsyokdotorg
15-06-13, 01:35 AM
bukan 2 tahun tak pernah off, laptop nie dah umur 2 tahun lebih masih belum ada masalah. dalam sebulan tu ada la dua tiga kali off itu pun restart. :guling:

ow slh phm pulop :guling:

acap08
15-06-13, 07:22 AM
da lebih 4 thun aku pkai lappy x penah buka bateri..ok je.. aku punya sifu pun x galakkan buka bateri..sbb klu blackout laptop mmg x shutdown..so lagi cepat rosak.. so jalan terbaek bg aku xperlu bka batri sbb kita x thu bila nk terjadi litar pintas @ lain2 pintasan..:D bateri rosak lbih baik dari laptop rosak.. k..wslm.

ssembang
16-06-13, 02:13 AM
aku x tauuu..aku suka bava komen org jewww kih kih kih

ulatbotak
04-07-13, 07:54 AM
kawan saya punya laptop pun dah macam ada masalah sebab xpakai bateri sangat. sampai bateri dia rosak sebab xpernah guna. kakaka :lol: