PDA

View Full Version : Tips Penjagaan Kenderaan

dabok
22-06-12, 11:55 PM
Salam 1 Malaysia,
Saja nak share info yg berguna dan terjumpa waktu melayari web2 mengenai automotif....

http://www.iluvislam.com/aktiviti/automobil/4625-tips-penjagaan-kereta-bahagian-dalam-enjin.html

Dalam web nih menerangkan serba sedikit perkara2 yg penting utk menjaga kenderaan kesayangan kita... Jgn asik start engine n terus jalan...

Sekian Terima Kasih..

KitFir
23-06-12, 12:32 AM
thx tuan tanah...nice info...^_^

dabok
23-06-12, 01:08 AM
sama2... akan try update dari semasa ke semasa... mengenai automotive kalo ada apa2 soalan saya akan cuba menjawab jika tau... n berkongsi web link jika berkaitan.... dan kalo ada tersalah n silap harap dapat diperbetulkan...

fahmi_skeen
24-06-12, 12:25 AM
bro,camne plk ngn panaskan enjin kete waktu pagi?baik ke xbaik?

dabok
25-06-12, 11:23 PM
Utk tu terdapat 2 jenis pahaman... tetapi kalo x memikirkan pasal benda2 lain baik panaskan engine seketika sehingga suhu engine operasi melainkan engine manual books menyatakan sebaliknya...

fahmi_skeen
26-06-12, 05:29 PM
oh,camtu ye..camne pulak dengan tukar gear dari D ke N utk kete auto mase kete tgh bergerak lagi..contohnya mcm nk dekat traffic light 2,dh tuka gear dari D ke N.ade ape2 efek x?soalan ni dh pernah ditanya masa syok V1 dlu tp xde jawapan yg spesifik.

k a y a m
26-06-12, 07:13 PM
oh,camtu ye..camne pulak dengan tukar gear dari D ke N utk kete auto mase kete tgh bergerak lagi..contohnya mcm nk dekat traffic light 2,dh tuka gear dari D ke N.ade ape2 efek x?soalan ni dh pernah ditanya masa syok V1 dlu tp xde jawapan yg spesifik.

bia aku tlg jawab kn, kalo ko buat cmtu, nnt bile ko tekan pedal minyak, keter ko xleh bergerak :guling:

arpishz
26-06-12, 07:35 PM
Memang tk leh gerak sbb dh tukar gear N.. hehe..

Aku belum penah lagi buat dari gear D trus tkar ke gear N waktu kate tgh berjalan.. seelok˛nye biar la berhenti dlu baru tukarkan ke gear N..

fideldesu
26-06-12, 09:44 PM
thx for the info ~

dabok
26-06-12, 11:35 PM
Rasanya tidak jd apa2 masaalah cuma mcm kayam cakap lah kereta x bergerak hehhehehehehe... cuma bro boleh ker tukar direct dari D ke N time tengah bergerak?... sbb kebiasaannya dia lock auto gear lever tu supaya tidak boleh ditukar ke N utk tujuan safety?... tp saya kurang pasti lah pasal lock mechanism nih.... kalo nak tau lebih lanjut saya akan cuba cari info mengenai lock mechanism nih... n kembali semula pada soalan dari D ke N tu sebenarnya lg baik sbb kiter disengage load dari roda ke transmission so auto trans kiter lebih sejuk sebb dapat cooling waktu berjalan dan tanpa beban... harap penerangan nih dapat menjawab soalan bro fahmi_skeen....

k a y a m
27-06-12, 11:45 AM
Rasanya tidak jd apa2 masaalah cuma mcm kayam cakap lah kereta x bergerak hehhehehehehe... cuma bro boleh ker tukar direct dari D ke N time tengah bergerak?... sbb kebiasaannya dia lock auto gear lever tu supaya tidak boleh ditukar ke N utk tujuan safety?... tp saya kurang pasti lah pasal lock mechanism nih.... kalo nak tau lebih lanjut saya akan cuba cari info mengenai lock mechanism nih... n kembali semula pada soalan dari D ke N tu sebenarnya lg baik sbb kiter disengage load dari roda ke transmission so auto trans kiter lebih sejuk sebb dapat cooling waktu berjalan dan tanpa beban... harap penerangan nih dapat menjawab soalan bro fahmi_skeen....

D ke N bleh tukar direct bro. time jln pn bleh. aku slalu main D - N - D - N.. cume reverse je yg xleh main cmtu. kne berenti dlu

dabok
27-06-12, 06:49 PM
D ke N bleh tukar direct bro. time jln pn bleh. aku slalu main D - N - D - N.. cume reverse je yg xleh main cmtu. kne berenti dlu

Ooo.. thanks bro sbb sharing.....

fahmi_skeen
28-06-12, 12:21 PM

2 la mksd aku..dari jauh dh awal2 bt free gear wlaupn xsmpai lg kt traffic light 2.

dabok
30-06-12, 02:49 AM
2 la mksd aku..dari jauh dh awal2 bt free gear wlaupn xsmpai lg kt traffic light 2.

dan ini jawapanya yg saya terangkan jika bro buat cara tu.......

"n kembali semula pada soalan dari D ke N tu sebenarnya lg baik,.. sbb kiter disengage load dari roda ke transmission so auto trans kiter lebih sejuk sebb dapat cooling waktu berjalan dan tanpa beban... harap penerangan nih dapat menjawab soalan bro fahmi_skeen...."

fahmi_skeen
03-07-12, 11:52 AM
dan ini jawapanya yg saya terangkan jika bro buat cara tu.......

"n kembali semula pada soalan dari D ke N tu sebenarnya lg baik,.. sbb kiter disengage load dari roda ke transmission so auto trans kiter lebih sejuk sebb dapat cooling waktu berjalan dan tanpa beban... harap penerangan nih dapat menjawab soalan bro fahmi_skeen...."

ok,terima kasih atas penerangan bro dabok.. :)

muhaiminmanjoi
13-02-13, 04:26 PM
dari D tukar ke N dlm keadaan kereta masih berjalan sebenarnya xde sebarang masalah pun. dia hny disengage enjin dgn gearbox jew. xde rosak gearbox pun.

dlm keadaan kereta masih bergerak, gear ditukar dr N ke D pun xde masalah. sbb computer akan baca kelajuan kereta tu dan terus tukarkan ke gear sesuai. lgpun, masa tgh bergerak, minyak gearbox akan menghasilkan tekanan utk menukar gear ratio yg sesuai. sbb gearbox auto ni guna fuel pressure utk tukar gear. lg tinggi pressure tu, lg tinggi gear.

sunflo0303
23-09-13, 06:41 PM
tau pun x pe..mmg penting untuk tahu sikit2 ttg kereta..sebenarnya, kita kena periksa seluruh tayar, bukan hanya angin je. Sentiasa memeriksaTread pattern tayar ada haus x.. Selepas tu tengok Sidewall tayar sama ada lubang ataupun kebocoran.
Kalao Kereta gerak ke kanan atau kiri dlm jalan yg rata dan bergegar..segera hantar workshop.. harap ni akan membantu

carriefire
24-09-13, 06:18 PM
tau pun x pe..mmg penting untuk tahu sikit2 ttg kereta..sebenarnya, kita kena periksa seluruh tayar, bukan hanya angin je. Sentiasa memeriksaTread pattern tayar ada haus x.. Selepas tu tengok Sidewall tayar sama ada lubang ataupun kebocoran.
Kalao Kereta gerak ke kanan atau kiri dlm jalan yg rata dan bergegar..segera hantar workshop.. harap ni akan membantu

Bagus topik ni.. saya juga tambah sikit..kalao dapati permukaan jalan ada banyak lubang2..cuba pandu perlahan sikit.. nanti tayar haus cepat! Pam angin yg betul... kalao pakai tayar baru atau baiki..mesti adjust balancing.. ni akan membantu melanjutkan tempoh hayat tayar tersebut.

catwang
25-09-13, 09:00 PM
tayar kan design untuk pelbagai jenis kereta..banyak pilihan lah tu..
Checking Tips ni kamu mmg bagus..Kebelakangan ni Saya baru tukar tayar kepada Michelin Pilot Sport 3.
Hari tu Fiesta saya asyik vibrate saje..lepas tu rujuk Michelin website..problem dah solve tu...dlm tu ada FAQ..tengok ni..
http://www.michelin.com.my/Products-Services/Car-SUV-LT/passenger_car/Pilot_Sport_3.html

tdsue
26-09-13, 04:55 PM
Entah kenape dulu bila masa saya pakai Silverstone. bunga tayar cuma haus dekat tengah2 sgt cepat.. Saya pasti sudah guna air pressure yg betul. kemungkinan brand ni x sesuai kut.. Tapi sekarang saya sudah pakai Michelin Pilot Sport 3 .Sudah pakai tayar ni lebih 3 tahun bagi i, mmg tahan lama

tripledacker
27-09-13, 10:43 AM
betui ke org akan ikut tips ni ? sbb byk org tak kisah keselamatan langsung.. hanya tau cepat dan speeding je.. nampak lubang pun tak henti.. jadi kemalangan makin byk

rushtop
05-10-13, 10:18 PM
http://www.yokohamatire.jp/yrc/japan/tire/brand/advan/advan_ad08r.html
Bilangan Corak: AD08R
● Steel tali pinggang jejarian
● Tanpa tiub
● tayar kereta penumpang

Teknologi ADVAN Neova AD08R
Neova berjaya mencapai evolusi
Terbaik sukan jalan tayar ADVAN , kini dengan sebatian baru yang lebih baik.
Pakai teknologi yang digunakan dalam sukan bermotor tayar puncak tertinggi , seperti WTCC untuk memberikan kompaun cengkaman yang lebih baik.
Neova membuka jalan untuk kelajuan menyeronokkan.

Konsep apabila mereka bentuk tayar ini:
- Awal penambahbaikan cengkaman (sejuk ?)
- Masa pusingan penambahbaikan
- ( Pengendalian) peningkatan kawalan

Yang baru dibangunkan "MS (silika mikro) 2R kompaun" yang meningkatkan cengkaman
Demi meningkatkan cengkaman kering, karbon meningkat kepada kompaun tradisional MS2 ; Kemasukan silika juga memastikan / mengekalkan cengkaman basah.
Gabungan teknologi yang digunakan pakai di dalam sukan bermotor (WTCC ) dan " minyak oren", penyesuaian permukaan jalan telah bertambah baik dan kekuatan dan seterusnya menggenggam telah diperolehi.
Selain itu , kemasukan besar-besaran tinggi molekul polimer campuran, ia juga memastikan ketegaran kompaun dan meningkatkan rintangan haus .